Przeczytałam dziś dyskusję doradców podatkowych na temat wprowadzenia mediacji pomiędzy urzędami a podatnikami i zauważyłam, że osoby niekorzystające z mediacji nie zauważają istotnej jej zalety, czyli możliwości przeprowadzenia szczerej rozmowy bez negatywnych konsekwencji.
W mediacji możemy przedstawiać swoje oczekiwania i granice akceptowanego kompromisu – bez konsekwencji w przypadku gdy nie zostanie zawarta ugoda. Mediator jest związany tajemnicą i nie może ujawniać informacji uzyskanych w czasie mediacji. Protokół z mediacji nie zawiera stanowisk stron i nie jest załączany do akt, a strony nie mogą go użyć przeciwko sobie.
W sądzie często boimy się ujawniać granic kompromisu, gdyż uważamy, że sędzia może odebrać to jako przyznanie się do winy, czy wątpienie w swoje racje.
W relacji z urzędem – moglibyśmy odpuścić i zapłacić jakąś kwotę kary czy zaległości, żeby zakończyć postępowanie, ale obawiamy się, że urzędnik odbierze to, jako przyznanie się do winy i zaostrzy postępowanie.
Spokojna rozmowa stron w obecności mediatora, możliwość przedstawienia odmiennych punktów widzenia i oczekiwań, wypracowanie pola kompromisu i zawarcie ugody to często jedyny sposób pozytywnego zakończenia sporu. Zaoszczędzimy pieniądze, czas i czasem relacje biznesowe.
Warto? Warto!
Jeśli znalazłeś się w sytuacji konfliktu i nie wiesz, czy mediacje są dla ciebie – skontaktuj się z nami.
Poinformujemy Cię jakie są warunki, czas i koszty mediacji.
Możemy, na Twoją prośbę, skontaktować się i wystąpić o zgodę na mediacje od drugiej strony.
Mediacje dla biznesu ECDD – zapraszamy do kontaktu +48 608 331 001
Zostaw komentarz
You must be logged in to post a comment.