Mediacje – szczera rozmowa bez negatywnych konsekwencji

Strona główna/mediacje, mediacje dla biznesu, porozumienie zamiast konfliktu/Mediacje – szczera rozmowa bez negatywnych konsekwencji

Mediacje – szczera rozmowa bez negatywnych konsekwencji

Przeczytałam dziś dyskusję doradców podatkowych na temat wprowadzenia mediacji pomiędzy urzędami a podatnikami i zauważyłam, że osoby niekorzystające z mediacji nie zauważają istotnej jej zalety, czyli  możliwości przeprowadzenia szczerej rozmowy bez negatywnych konsekwencji.

W mediacji możemy przedstawiać swoje oczekiwania i granice akceptowanego kompromisu – bez konsekwencji w przypadku gdy nie zostanie zawarta ugoda. Mediator jest związany tajemnicą i nie może ujawniać informacji uzyskanych w czasie mediacji. Protokół z mediacji nie zawiera stanowisk stron i nie jest załączany do akt, a strony nie mogą go użyć przeciwko sobie.

W sądzie często boimy się ujawniać granic kompromisu, gdyż uważamy, że sędzia może odebrać to jako przyznanie się do winy, czy wątpienie w swoje racje.

W relacji z urzędem – moglibyśmy odpuścić i zapłacić jakąś kwotę kary czy zaległości, żeby zakończyć postępowanie, ale obawiamy się, że urzędnik odbierze to, jako przyznanie się do winy i zaostrzy postępowanie.

Spokojna rozmowa stron w obecności mediatora, możliwość przedstawienia odmiennych punktów widzenia i oczekiwań, wypracowanie pola kompromisu i zawarcie ugody to często jedyny sposób pozytywnego zakończenia sporu. Zaoszczędzimy pieniądze, czas i czasem relacje biznesowe.

Warto? Warto!

Jeśli znalazłeś się w sytuacji konfliktu i nie wiesz, czy mediacje są dla ciebie – skontaktuj się z nami. 

Poinformujemy Cię jakie są warunki, czas i koszty mediacji.

Możemy, na Twoją prośbę, skontaktować się i wystąpić o zgodę na mediacje od drugiej strony.

Mediacje dla biznesu ECDD – zapraszamy do kontaktu +48 608 331 001

Zostaw komentarz

Go to Top